MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YANGIN BÖLGESİNDE BİR RESME BİR TABLET

YANGIN BÖLGESİNDE BİR RESME BİR TABLET

Milas'ta tam 9 kırsal mahallede etkili olan ve 11 gün süren orman yangınında mağdur olan ilkokul çağındaki 200 çocuğa, Milas Süt Birliği'nin hayata geçirdiği "Geleceğimizi Yeşertiyoruz" isimli sosyal sorumluluk projesi kapsamında tablet dağıtımı yapılıyor. 

Milas Süt Birliği'nin, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve TEMA işbirliğinde hayata geçirdiği "Geleceğimizi Yeşertiyoruz" isimli sosyal sorumluluk projesi etkinlikleri devam ediyor.

Renkli görüntülere sahne olan ilk proje etkinliğini yangının son olarak söndürüldüğü Fesleğen Mahallesi'nde gerçekleştiren Milas Süt Birliği, projenin ikinci etkinliğini yangın mağduru yerlerden olan Bozalan Mahallesi'ndeki ilkokulda düzenledi.

Yangın mağduru çocukların resim sanatıyla terapi edilmesi, kırsalda çocukların eğitimleri için ihtiyaç duyduğu tablet desteğinin sağlanması ve yanan alanların yeşertilmesine katkı sunmak amacıyla yürütülen Geleceğimizi Yeşertiyoruz Projesi'nin Bozalan İlkokulu'ndaki resim teslimi ve tablet dağıtımı etkinliğine; Türkiye Süt Üreticileri Birliği Genel Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Süt Birliği Genel Müdürü Soner Güney, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Türker Yurtsever, Bozalan İlkokulu Müdürü Hüsnü Karataş, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Hasan Onur katıldı.

Öğrencileri sınıflarında ziyaret eden protokol, Geleceğimizi Yeşertiyoruz Projesi kapsamında terapi amacıyla resim çizdirilen çocukların resimlerini inceledi. Yangının acı izlerinin, yeşil bir gelecek için yarına dair umutların yer aldığı resimleri çok başarılı bulduklarını ifade eden protokol, tüm resimlerin birinci seçildiğini açıklayarak öğrencileri tebrik etti.

Etkinlik daha sonra tüm öğrencilerin tabletle ödüllendirilmesi ile devam etti.

Milas Süt Birliği'nin, yangın mağduru çocukların yaşadığı travmanın izlerini silmeyi ve kırsaldaki eğitimi desteklemeyi hedefleyen "Geleceğimizi Yeşertiyoruz" isimli sosyal sorumluluk projesini çok değerli ve başarılı bulduğunu ifade eden Milas Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, "Çok büyük bir yangını geride bıraktık. İnşallah bir daha böylesine afetler yaşamayız. Hepimize geçmiş olsun. Bu bölgede yangından etkilenen çocuklarımız, yangının acı izlerini kağıda ve tuvale dökerek rahatladılar.  Özellikle pandemi döneminde kırsaldaki eğitim-öğretimin sağlıklı bir şekilde sürdürülmesi için tabletin çok değerli bir hediye olduğunu düşünüyorum. Bu duygu ve düşüncelerle projenin hayata geçirilmesini sağlayan Türkiye Süt Üreticileri Birliği Genel Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Sayın Ali İhsan Gezgin'e ve Yönetim Kurulu Üyelerine, personeline, projeye katkı sunan herkese teşekkür ediyorum." dedi.

Türkiye Süt Üreticileri Birliği Genel Başkan Vekili ve Milas Süt Birliği Başkanı Ali İhsan Gezgin, Milas Süt Birliği'nin misyonunda her zaman geleceğe yatırımın olduğuna vurgu yaparak, "Çocuklarımız en değerli geleceğimiz. Bu nedenle Milas Süt Birliği olarak yıllardır çocuklarımız için çeşitli sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdik. Bu yıl hepimizi derinden üzen acı bir orman yangınıyla karşı karşıya kaldık. Bu yangınlarda ciğerlerimiz olan ormanlarımız yandı, yöre halkımızın, üreticilerimizin tarlaları, zeytinlikleri, evleri yandı. Bu korkuyu, acıyı hepimiz yaşadık ancak en derin yaşayan çocuklarımız oldu. Biz de Milas Süt Birliği olarak çocuklarımızın psikolojisini nasıl düzeltebiliriz diyerek, Geleceğimizi Yeşertiyoruz isimli sosyal sorumluluk projemizi hazırladık. Milas Milli Eğitim Müdürlüğümüzün, TEMA Vakfı'nın da desteğiyle, yangının en yoğun yaşandığı kırsal mahallelerimizden olan Fesleğen'de projemizin ilk etkinliğini gerçekleştirmiştik. Fesleğen'de gönüllü resim öğretmenlerimizin görev aldığı resim atölyesinde gönüllerince resim yapan, palyaço gösterisiyle eğlenen, geleceğimizi yeşertmek için fidanları toprakla buluşturan 54 çocuğumuzu düzenlediğimiz yarışmada hepsini birinci seçerek, yine eğitimlerinde kullanmaları için birer adet tablet ile ödüllendirdik. Bugün de Bozalan Mahallesi'ndeki ilkokulda resim yapan tüm çocuklarımızı birinci seçerek, eğitimlerinde ihtiyaç duydukları tabletlerle ödüllendirdik." diye konuştu.

Şuan itibariyle yangından etkilenen 9 kırsal mahalleden 2'sinde resimle terapi etkinliği ve tablet dağıtımı gerçekleştirdiklerini ifade eden Başkan Gezgin, "Böylesi anlamlı bir projeye katkı sunan Milas Milli Eğitim Müdürlüğümüze, TEMA Vakfı'na ve değerli gönüllülerimize teşekkür ediyorum." diyerek, yangından etkilenen 9 mahalledeki 200 ilkokul çağındaki öğrenciye resim yaptırarak tabletle ödüllendirdiklerini ve toplanan resimlerin yakın bir tarihte sergilenerek satışa sunulacağını, gelirin ise yanan alanların yeşertilmesi için TEMA Vakfı'na bağışlanacağını söyledi.

Çocukların büyük sevinç yaşadığı ve renkli görüntülere sahne olan etkinlik, hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

24-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-202124-09-2021

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.