MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"Terapötik Kartlar" Eğitimimiz Sona Erdi...

"Terapötik Kartlar" Eğitimimiz Sona Erdi...

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüze bağlı okul ve kurumlarda görev yapan rehber öğretmenlerin mesleki gelişimlerini desteklemek ve bu kapsamda danışmanlık hizmeti vermek amacıyla müdürlüğümüz tarafından 27-28 Nisan 2019 tarihlerinde Şehit Murat İnci Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen "Terapötik Kartlar Eğitimi" sona erdi.

20 rehber öğretmenin katılımlarıyla düzenlenen eğitimin amacı;

Terapotik Kartların kullanımı ile kendini ifade etmede zorluk yaşayan bireylere, çalışanlara ve ailelere yardımcı olurken onları daha iyi anlamanıza ve yardım ederken daha etkili yöntemler kullanmanıza katkı sağlayacaktır. Hepimizin anılarımızı, düşlerimizi, hayallerimizi ve tecrübelerimizi kaydettiğimiz bir iç dünyamız vardır. Bu dünyamızı ihtiyaç ve isteklerimiz doğrultusunda zaman zaman ziyaret ederiz, ancak bazen baş edilmesi zor olan hoş olmayan ya da işlenmemiş tecrübelerimizi ziyaret etmeyi ihmal ederiz. Terapötik Kartlardaki görüntüler ortaklık ve yansıtmayı teşvik eder; ifade etmemiz, açıkça dile getirmemiz konusunda bize yardımcı olur, olayları tekrar somutlaştırır, bunların yanı sıra sansür ve akılcı düşünmeyi bypass ederler.
Terapötik Kartlar yapılandırılmış bir bilinç altı dışa vurum tekniği olarak danışanlarınızla daha hızlı yol almanızı sağlar.
Terapötik Kartlar araç işlevi görür ve hakkında konuşması zor olan ya da bilinç dışı olan duygu ve düşünceleri yaratıcı bir şekilde ifade etmeye yardımcı olur.
Terapötik Kartlar bireysel olarak ya da gruplar halinde kullanılabilir, bu nedenle bireylerle, öğretmenlerle ve ailelerle yoğun bir şekilde çalışan tüm ruh sağlığı çalışanları için kesinlikle bilinmesi gereken uygulamalar arasında yer almaktadır.
Terapötik Kartlar çalışmak seanslarınız da olumlu ve canlı bir atmosfer yaratır ve vaka analizlerinde sizlere yardımcı olur.
Eğitimde ağırlıklı olarak yapılandırılmış uygulamalar üzerinden çalışmalara gerçekleştirilecektir. Bu nedenle, her katılımcının her tekniği hem danışan hem de danışman bakış açısıyla inceleme şansı olacaktır.
2 gün süren eğitimde;

Geçmiş yaşam olaylarının analizi,
Yeniden anlatmak- kişiler arası sonu olmayan tecrübelere farklı olumlu bir yaklaşım yaratma,
Çatışma çözülmesi,
Problem çözme- Bireyin karşılaştığı problemlere sistematik bir yaklaşım,
Gelişimsel zorluklarla baş edebilme ve ilişkiler,
Kayıp ve matemlerle baş edebilme,
Bireysel terapötik karşılaşımlar için profesyonel gözetim,
Terapötik kart kullanımından kaynaklanabilecek metodolojik ve etik konular,
Farklı kart ve tekniklerin kullanımı
konularında uygulamalı eğitim gerçekleştirildi.

 

Eğitimin son gününde düzenlenen kapanış töreninde eğitim katılımcısı rehber öğretmenlere İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun tarafından sertifika verilmesi ile sona erdi.

 

 

29-04-201929-04-201929-04-201929-04-2019

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.