MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından GEKA´ya sunulan Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Projesi GEKA tarafından kabul edilmiştir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından GEKA´ya sunulan Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Projesi GEKA tarafından kabul edilmiştir.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından GEKA´ya sunulan Robotik Kodlama Eğitmen Eğitimi Projesi GEKA tarafından kabul edilmiştir.

Hızla değişen dünyaya adapte olmak adına öğrencilerimizin bütüncül gelişimi son derece önem arz etmektedir. Özellikle 21 yy yaşam becerileri olarak adlandırılan problem çözme becerisi, liderlik, eleştirel düşünme, teknolojiyi doğru kullanma, işbirliğine yatkın, ürün ortaya koyabilen, başarısız olduğunda alternatif çözümler üretebilen bireyler yetiştirmek çağın gerekliliğidir. Robotik kodlama eğitimi de yukarıda saydığımız özellikleri doğrudan veya dolaylı kazandırmaktadır. Ayrıca bu becerilerin erken yaşta kazandırılmasının önemi yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Bu durumda öğrencilerin, ilkokulda robotik kodlama eğitimine başlaması gerekmektedir. Bununla ilgili farklı ülkelerdeki (İngiltere,Finlandiya..) uygulamalara bakılınca robotik kodlama eğitimi ilkokulda başlatılmaktadır. Robotik kodlama eğitimi branş gözetmeksizin eğitim alıp uygulama sertifikasına sahip olan öğretmenlerimiz tarafından okullarda kurs, kulüp çalışması, serbest etkinlik ders saatlerinde verilebilmektedir.  İlçemizde  ortaokullardaki bilişim teknoloji ve kodlama dersine giren öğretmenlerimiz de ilkokulda bu çalışmaların başlamasının, öğrencilerin ortaokuldayken daha ileri düzey çalışma yapmalarına  ve ürün çıkarmalarına katkı sağlayacağını sözel olarak ifade etmişlerdir. İlçe merkezdeki ilkokullarda çalışan öğretmenlerimizin bazıları robotik kodlama eğitimi almışlar ve bazı okullarımız çalışma yapmaktadır. Fakat köy okullarımız ve dezavantajlı mahallelerde bulunan okullarımızda çalışan sınıf öğretmenlerimiz bu eğitimi alamadıkları için öğrencilerimizle kodlama çalışmaları yapamamaktadırlar. Bakanlığımızın 2023 eğitim vizyon hedefleri arasında olan birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okullarımızda  çalışan  öğretmenlerimizin niteliği artırılacak , süreç içerisinde beceri atölyeleri(robotik kodlama,stem,beceri..) kurulacak, okullar arası başarı farkları azaltılacak, beceri odaklı eğitime geçilecek  hedeflerinden  de yola çıkarak bu eğitime ihtiyaç duyulmuştur. Ayrıca bu proje; ilçemizde okullar arası başarı farkının azalması, birleştirilmiş sınıf uygulaması yapan okullarda görev yapan öğretmenlerin niteliklerinin artırılması amacıyla hazırlanan ve uygulanan  2023 Yolunda Okullarımız Güzelleşiyor projesi hedeflerini de desteklemektedir. Proje kapsamında 40 sınıf öğretmenine (öncelik köy ve dezavantajlı okullar) eğitim verilecektir. Eğitim toplamda 2 hafta sürecektir. eğitim boyunca öğretmenlerimiz aşağıdaki konuları işleyecek olup, tüm eğitimler tamamlandıktan sonra ilkokullarımızda robotik kodlama çalışmaları başlayacaktır. Böylelikle açılacak olan beceri atölyelerin alt yapısı oluşturulacak, öğrencilerimiz ürün ortaya koyarak öğrenmeleri kolaylaşacaktır, köy okullarımızın niteliği artacak, eğitimde fırsat eşitliği sağlanmış olacaktır. Aynı zamanda öğrencilerimizin teknoloji bağımlısı olmaları önlenerek, teknolojiyi doğru kullanmaları sağlanmış olacaktır.

18-06-201918-06-2019

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.