MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Hayat Boyu Öğrenme Her Yerde Projesi Ketendere Mahallesinde Başladı.

Hayat Boyu Öğrenme Her Yerde Projesi Ketendere Mahallesinde Başladı.

Milas’ta kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlara sağlık, güvenlik, tarım, hayvancılık, gibi çeşitli alanlarda eğitim verilmesini kapsayan Milas Hayat Boyu Öğrenme Her Yerde Projesi’ ilk olarak Ketendere Mahallesi’nde başladı. 

Projenin ilk adresi olan Ketendere Mahallesi programına Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Sağlık Müdürü Dr. M. Ergün Kırova, Milas Jandarma Komutanlığı Astsubay Üstçavuş Nurettin Arslan, Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Hasan Onur, İlk Yardım Eğitmeni Hasan Karabağ, Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Melih Duyuk, Ziraat Mühendisi Ümit Özgüç, Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Duran Ada, Ketendere Mahalle Muhtarı Mehmet Zeki İlhan, Halk Eğitim Müdür Yardımcıları ve vatandaşlar katıldı.

Milas Halk Eğitim Merkezi Müdürü Tunahan Bayram’ın Proje ile ilgili mahalle halkına bilgi vermesi sonrası söz alan Milas Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Duran Ada sigara alışkanlığı üzerinde bilgilendirmelerde bulunarak, sigaranın insan sağlığına zararları, sigaranın bırakılması yönünde neler yapılabileceği ve genel olarak halk sağlığı konusunda yapılan çalışmalar ile bilgilendirmelerde bulundu.

Sonrasında söz alan İlk Yardım Eğitmeni Hasan Karabağ; Kaza, hastalık, vb. tehlikeli ve ani durumlarda hastaya nasıl müdahale edileceği, ilk yardım konusunda saniyelerin dahil yüksek önem taşıdığı hakkında bilgilendirmelerde bulunarak gerektiğinde hayat kurtarabilecek ilk yardım tekniklerini örneklerle gösterdi.

Eski yapılı evlerde bulunan elektrik tesisatlarının yangına daha çok neden olabileceğini vurgulayan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü İş Güvenliği Uzmanı Hasan Onur evlerdeki kaçak akım rölelerinin iptal ettirilmemesi ve her evde mutlaka bulunması gerektiğini, birden çok elektrikli aletin ara kablo ile kullanılmasının yangına sebebiyet verebileceğini, Acil Çağrıda tek numara olan 112’ nin önemine vurgu yaparak 112 Acil Çağrı Merkezinin gereksiz kullanılmamasını belirtti.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü Veteriner Hekimi Melih Duyuk hayvancılık ve hayvan hastalıkları konusunda, Ziraat Mühendisi Ümit Özgüç ise zeytin hastalıkları, zeytin hastalıkları ile mücadele konusunda neler yapılabileceği, nasıl ilaç kullanılacağını, örnek ilaçlamanın nasıl olması gerektiğini ve gübreleme hakkında bilgi verdi.

Milas Jandarma Komutanlığı Astsubay Üstçavuş Nurettin Arslan hırsızlık, asayiş olayları ile ilgili ve son zamanlarda çokça yaşanılan dolandırıcılık olaylarına karşı dikkat edilmesi gerektiğini belirterek bilgilendirmelerde bulundu.

Program sonunda Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Milas Sağlık Müdürü Dr. M. Ergün Kırova projenin tüm mahallerimizde uygulanacağını ve her zaman vatandaşlarımızın hizmetinde olduklarını, belirterek programa katılan mahalle halkına teşekkür ettiler.

Program mahalle halkı tarafından sorulan soruların cevaplanması ile sona erdi.

21-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-201821-12-2018

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.