MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Akkovanlık İlkokulunda Halı Dokuma Faaliyetleri Başlıyor.

Akkovanlık İlkokulunda Halı Dokuma Faaliyetleri Başlıyor.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Esan Eczacıbaşı arasında imzalanan 'Geçmişin Tezgâhında Geleceği Dokuyoruz' isimli işbirliği protokolü sonrasında halı dokuma faaliyetleri başlıyor.

Daha önce kapanan Akkovanlık İlkokulu, Esan Eczacıbaşı tarafından gerekli bakım onarımların tamamlanması sonrasında Milas Halısı Dokuma ve Eğitim Merkezine dönüştürüldü. Çallıbeylikyurdu ve Akkovanlık mahallelerinde ikamet eden kadınların eğitim merkezlerinin hizmetlerinden faydalanmalarının sağlanması, aile ekonomilerine katkı sağlama, Milas halısının gelecek nesillere aktarılması gibi amaçlarla oluşturulan merkezde ilmek ilmek halıların dokunmaya başlanılması için eğitimler başladı.

Eğitimleri ve yapılan çalışmaları yerinde görmek için Akkovanlık mahallesinde bulunan Milas Halısı Dokuma ve Eğitim Merkezini Muğla İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sn. Ferman Akbulut ziyaret etti. Ziyaretlerine Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, İl Milli Eğitim Şube Müdürleri Zeliha Altıntaş, Yıldız Yılmaz Akkovanlık Mahalle Muhtarı Mustafa Yıldız, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Aktaş eşlik ettiler.

Ziyaret esnasında halı dokuma merkezi ile ilgili bilgilendirmede bulunan İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal Esan Eczacıbaşı tarafından gerekli bakım onarım çalışmaların tamamlanması sonrasında yine firma kadınların aile ekonomisine katkıda bulunmasını desteklemek amacıyla tezgâhlarını ve iplerini karşılayarak halı üretmelerini desteklediler. 4 Haziranda gerçekleşecek olan açılış töreni sonrasında Merkezimizde dokunacak olan Milas Halıları Esan Eczacıbaşı tarafından satın alınmasının yanı sıra ilçemizde geleneksel hale gelen fuar, şenliklerde ve bir miktarı Önce Kadın Satış Ofisi kanalı ile satışa sunulacak'. Dedi.

16-05-202216-05-202216-05-202216-05-202216-05-2022

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.