MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

21 Mart Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

21 Mart Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

21 Mart Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

 

Dünyanın en eski bayramı olan Nevruz Bayramı Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi atölyeler yerleşkesinde kutlandı.

 

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından düzenlenen nevruz kutlama programına Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke, Milas İlçe Emniyet Müdürü Nedayi Atakan, Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Gençlik ve Spor İlçe Müdürü Durmuş Tayfun Uslu, Gençlik Merkezi Müdürü Aşkın Binbir, Kredi Yurtlar Kurumu Müdürü Serkan Acarsoy, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürleri Ali Aktaş, Türker Yurtsever, Mahir Kuzu, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın söylenmesi ile başlayan programda ilk olarak törene katılan protokol üyeleri tarafından nevruz ateşi yakıldı ve Milas Kaymakamı Mustafa Ünver Böke'ye nevruz çiçeği takdimi yapıldı.

 

Nevruz kutlama programında konuşma yapan Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal; 'Destanlar milletlerin ruh köküdür! Geçmişten bir iz olan destanlardan bugünler ve yarınlar için çıkarılacak önemli dersler vardır. Şüphesiz, Ergenekon bu necip millet için en derin anlamları ve en önemli gerçekleri asırlardır nesilden nesille bizlere ulaştırmıştır. Destanda anlatıldığı üzere Türkler ilini ve töresini kaybetmiş özünü ve sözünü yitirmiştir. Türk'ün bu halini gören düşmanlar onu gafil avlayıp yenmiştir. Küçük bir grupla yollara koyulan Türkler yanına varmadan bulunmaz, kolaylıkla geçilmez bir patikadan yemyeşil çayırların doldurduğu yüce dağların koruduğu Ergenekon'a varmıştır. Türkler bu vadide özüne dönmüş, gücünü bulmuş, sözünü korumuştur.

Tam da bugün de kendisini çepeçevre saran demir dağları, tunç yürekleriyle eriten Türklerin geri dönüşüne çiçekler rengarenk açmış, ovalar yemyeşil taşmış, bolluk ve bereketin havası dünyayı sarmıştır.

Geçmişten bizlere miras kalan bu güzel değerimizin yaşatılması o kutlu günü temsil eden ateşimizin yüreklerimizi ısıtması bizler için çok değerlidir. Yarınlarımızın teminatı çocuklarımızın böyle değerler ışığında yetiştirilmesi bizlerin en önemli vazifelerinden olmalıdır. Çünkü sınırlarının genişliği 783 bin kilometrekareden daha büyük olan Türk yurtları Nevruz gibi milli hazineler ile bir araya gelebilirler. Zira Çomakdağlı Mehmet, Bakülü Ahmet'in öz kardeşidir. Beçinli Ali Buharalı Veli'nin bir eşidir. Milas neredeyse Semerkand da oradadır.

Türk kültüründe Nevruz; doğuş, diriliş anlamına gelir. Aynı zamanda baharın başlangıcı sayılır ve bir takvim değişikliğini anlatır. Türk kültüründe Nevruz'un bir adı da Ergenekon'dur. En eski Türk kaynaklarından itibaren böyle bir kültüre sahip olduğumuz anlaşılmaktadır. Türk tarihinin her döneminde Nevruz varlığını devam ettirmiştir.

Cumhuriyetimizin kurucusu ve Türk milletinin 20. yüzyıldaki Ergenekon Destanıolan Kurtuluş Savaşı'nın Başkumandanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk bu gerçeği görmüş, ilk resmi nevruz bayramı kutlamalarını Ankara'da düzenletmiştir. Dahası ulu önder, ünlü ressam İbrahim Çallı'dan Ergenekon'dan çıkışımızı tasvir eden bir resim istemiş ve daha sonra bu resim kopyalanıp çoğaltılarak devletin kurumlarında sergilenmiştir. Çünkü emanet ettiği Cumhuriyet, Ergenekon'dan yeniden çıkılarak kurulmuştur. Bizlere düşen görev de atamızın bıraktığı sancağı devralıp bizi biz yapanların başında gelen nevruzu yaşayıp yaşatmaktır. Zira Nevruz; kökleri maziden atiye, vatanı Adriyatik'ten Çin'e uzanan bir milletin yeniden dirilişidir! Nevruz; huzuru, refahı, barışı ve adaleti isteyen Türklerin kutlu serzenişidir!

Türk dünyasında "Sultan Nevruz' adıyla bir bayram olarak yaşatılıp kutlanan bu günde, en büyük dileğim, milletimizin birlik ve dirliğinin daim ve dünyada barış ve kardeşliğin hâkim olmasıdır.

Bu gerçeğin ışığında; tarihiyle, coğrafyasıyla, şiiriyle, şarkısıyla, gelenek ve görenekleriyle, Türklüğün bayramlarını yaşamak, yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak milletçe hepimizin görevi olmalıdır.

Bu vesile ile bu milli bayram gününü kutluyor, Türk-İslam dünyasına ve insanlık âlemine, huzur, kardeşlik, beraberlik ve bolluk getirmesini temenni ediyorum.

Nevruzun taşıdığı değere ve anlama uygun olarak; yaşanan bütün olumsuzlukların geride kalmasını, yeni ve güzel günlerin, bereketin, mutluluğun ve şuurlu bir uyanışın aziz milletimize beraber olmasını Cenab-ı Allah'tan diliyorum. 'dedi

 

Konuşmanın ardından program şiirlerin okunması, Türk dünyasını temsilen bayrak geçidinin yapılması, demir dövülmesi, Milas Yörük Türkmen Derneği tarafından halk oyunları gösterisi, okul öğrencileri tarafından nevruz türkülerinin söylenmesi, ağaç dikme etkinliği halat çekme, çuval yarışı oyunları ile devam ederken geleneksel hale getirilen keşkek pilav dağıtımı ile sona erdi.

 

Törende emeği geçen Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine, öğretmenlerine ve Okul Müdürü Sadık Kara´ya teşekkür ediyoruz.

21-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-202221-03-2022

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.