MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarı Açıldı.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından açılan ve 2 gün boyunca sürecek olan TÜBİTAK 4006 Bilim Fuarında öğrencilerinin öğretmenleri nezaretinde yıl boyunca hazırladıkları teknolojik ürünler, ziyaretçilere açıldı.

İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Akın Coşkun, ilçemizdeki okulların müdürleri, öğretmenlerin yanı sıra Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinin katıldığı açılışta konuşan Okul Müdürü Dr. Hamit İzdaş, geride kalan 4 yılda okul olarak yapılan çalışmalarla ülke çapında pek çok başarıya imza attıklarını belirterek şöyle devam etti:

“Bunlardan bazıları;

-Okulumuzun Bilişim Teknolojileri alanında gerçekleştirdiği yenilikçi yaklaşımı Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı (Yayın tarihinde adı: Başbakanlık Basın enformasyon Genel Müdürlüğü) tarafından tüm ülkemizle paylaşılmıştır.

-13 Ekim 2018 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İstanbul Su Fuarı ve Kongresinde”, okulumuz “Atık Sudan Elektrik Üretme Projesi” ile ödül alan dört okuldan biri olmuştur.

-23 Ekim 2018 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Makamında Eğitimde 2023 vizyonu sunumunda Cumhurbaşkanımızın arka vizyonunda okulumuzun “Doğal Afet Seti Projesi” video formatında tüm ülkemize izlettirilmiştir.

-Geçen yıl kendi arabasını ve buzdolabını üretmiş

-Şahin marka bir aracı cep telefonu ile kontrol ederek tüm ülkemizde ses getirmiştir.

Okulumuz ana binasını son bir yıl içerisinde 2 defa taşımasına rağmen, akredite 2 kalite belgesine sahip, 2018 yılında Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Dış Değerlendirme Raporu’na göre “Yönetim ve Organizasyon” alanında en başarılı okul seçilmiş bir temel eğitim vizyonundan asla vazgeçmemiştir

Okulumuz bugün itibariyle yeri ve konumu ulusal çapta ürettiği çalışmalar Muğla da ve ülkemizde tartışılmamaktadır. Amacımız artık Okulumuzun Ülkemizdeki en iyi okullardan biri olması değil, Lider okul pozisyonunu korumasıdır. Eğitme katılan değer açısından okulumuz Muğla’nın amiral gemisi konumundadır.

Bu yılki bilim fuarımızda 12 si araştırma olmak üzere toplam 24 çalışma yer almaktadır. Bu yılki fuarımızda teknoloji, robotik – otomasyon ve tarım alanlarında çeşitli projeleri sergileyeceğiz. Çalışmalarımız içerisinde ülke çapında ses getirecek projelerimizin de olduğunu belirtmek isterim

Öğrencilerimiz geçmişte gemileri karadan yürüten, geçen uyumayan gündüz oturmayan ölesiye bitesiye çalışan ataları gibi kendilerine fırsat tanındığında, doğru hedef gösterildiğinde ne tür eserler ortaya koyacaklarını en güzel şekilde göstermişlerdir. Emeği geçen öğrenci ve öğretmen arkadaşlarıma gayretlerinden ve çalışmalarından dolayı teşekkür ederim.

Fuar süresince farklı ilçemizdeki liseler ve ortaokullar okulumuza bir plan dâhilinde davet edilmiş fuarı ve okulu tanımaları için gerekli organizasyonda yapılmıştır. Buradaki amaç ortaokul öğrencilerimizin kişiliklerine uygun meslek ve okul seçmelerinin sağlanmasıdır. Pek çok gencimizin lise ve üniversite eğitiminden sonra istihdam edilememesi, buna karşılık mesleki branşlarda kalifiye eleman eksikliği bizlere bu sorumluluğu yüklemektedir. Fuarımız halkımıza ve diğer paydaşlara da açık olacaktır.

Okulumuzun 30’ncu yılını yaşadığımız 2019 yılında bu başarıları eğitim tarihine, Milas’ımıza hediye ettiğimiz için Milas MTAL olarak son derece bahtiyarız.

Fuarımız ziyaret eden değerli protokol üyelerine, öğrencilerimize, velilerimize, halkımıza ve değerli basın mensuplarına okulum adına teşekkürü borç bilirim.”

 

Okul Müdürü İzdaş’ın konuşmasının ardından fuara katılan protokol üyeleri ve diğer davetliler; Cep Telefonu ve Tabletlerle Büyüyen Çocukların Diğer Çocuklara Göre Gelişimi, Cep Telefonları İle Aynı Odada Uyuyan İnsanların Bu Davranışlarının Hayatlarına

Etkisi, Telefonlarımız Bizi Dinliyor Mu? Siber Zorbalık Nedenleri ve Siber Zorbalıktan Korunma, Bilinçsiz İlaç Kullanımının İnsan Sağlığına Etkisi, Ne Kadar Dijital Ayak İzi Bırakıyoruz, Euro Emisyon Normlarının Yıllara Göre Analizi, Teknolojik Rahatsızlıklar ve Bağımlılıklar, Acil Durumlarda YOL VER!, Akıllı Telefon Aklımızı Alır mı?, Google´ın Bilinmeyenleri, Akıllı Otopark, Çöp Toplayan Robot, Buzdolabı Eğitim Seti, İçme Suyunu Arıtıyorum, Elektrikli Kaykay, Araçlardaki Soğutma Sistemi Prototipi, Dengeleme Platformu, Eski Bilgisayar Parçalarından Laboratuar Güç Kaynağı Yapımı, Hurda Malzemeler Kullanarak Elektrik Üretimi, Uzaktan Kontrollü Robot Kol Sistemi, Çizim Yapan Robot, Yabani Arıları Kovana Sokmayan Koruyucu Otomasyon Sistemi, Zeytin Ayrıştırma Makinesi ve Mamamatik konulu teknolojik buluşların yer aldığı bilim fuarı alanını gezerek, görevli öğrenci ve öğretmenlerden bilgi aldılar.

25-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-201925-04-2019

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.