MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 21 Mart Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde 21 Mart Nevruz Bayramı Coşkuyla Kutlandı.

Dünyanın en eski bayramı olan Nevruz 21 Mart tarihinde Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde kutlandı. Kutlamalar; Milas Kaymakmı Sayın Eren ARSLAN, İl Milli Eğitim Müdürü Sayın Celalettin EKİNCİ, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İsa BAL, Okul/Kurum Müdürleri ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi. Nevruz Kutlaması Programında konuşma yapan İlçe Milli Eğitim Müdürü Sayın İsa BAL konuşmasında,

"Sayın Kaymakam, Sayın İl Milli Eğitim Müdürü, Sayın Protokol ve Saygı değer Misafirler;

Nevruz çok eski tarihlerden bu yana Türk coğrafyasında dirilişin, şahlanışın, yeniden doğuşun bir simgesi olarak büyük bir coşkuyla kutlanır. Hun, Göktürk, Uygur, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet döneminde hem halk tarafından hemde devlet tarafından diriliş ruhuna uygun olarak, toylarla, şölenlerle bayram havasında kutlanmıştır.

Nevruz bizim en önemli örfi bayramımızdır. Bu bayramı bu kadar önemli kılan içinde barındırdığı diriliş ruhudur. Tarih boyunca boyun eğmemiş, esaret kabul etmemiş, yönetilen değil yöneten bir toplum olarak tarihi şekillendirmiş bir milletin, ayağına takılan prangaları kırma günüdür Nevruz.

Demirden dağların içinden çıkışıyla başlayan maceramız bugüne dek gururlanarak hatırladığımız bir Türk tarihine dönüşmüştür. 40 kişilik çerisiyle Çin sarayını basan Kürşad, bu kadar düşmanı gömecek yer bulamam diyen Mete, Cuma namazından sonra "Biz ne kadar az olursak olalım, onlar ne kadar çok olurlarsa olsun daha fazla bekleyemeyiz. Bütün Müslümanların minberler de bizim için dua ettiği şu saatlerde kendimi düşman üzerine atmak istiyorum. Ya Muzaffer olur gayeme ulaşırım ya şehit olur cennete giderim." diyen Alparslan, çağ açıp çağ kapatmış atam Fatih Sultan Mehmet, "Geldikleri gibi giderler" diyerek diriliş halkasını sürdüren önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve 15 Temmuz gibi son haçlı seferine karşı durmuş gücünü şerefli tarihinden alan milletimizin kutlu bayramıdır Nevruz. Bu güne kadar nasıl coşkuyla kutlanmışsa bundan sonrada Allahın izniyle aynı coşkuyla kutlanacaktır. Rabbim dirliğimizi, birliğimizi, kardeşliğimizi daim etsin." dedi.

Törende emeği geçen Milas Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerine, öğretmenlerine ve Okul Müdürü Hamit İZDAŞ´a teşekkür ediyoruz.

 

 

21-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-201721-03-2017

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.