MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsa BAL´ ın YKS Tercihleri İle İlgili Bilgilendirme Mesajıdır.

İlçe Milli Eğitim Müdürümüz İsa BAL´ ın YKS Tercihleri İle İlgili Bilgilendirme Mesajıdır.

Değerli Veliler ve Sevgili Öğrenciler

31 Temmuz 2018 tarihinde açıklanan YKS sonuçlarının tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum. Sınava hazırlanma sürecinin ve sınavın iyi geçmesi kadar önemli olan bir diğer durum da tercihlerimiz. Herhangi bir uzatma kararı olmazsa şayet tercihler 7- 14 Ağustos’ta yapılacaktır. Büyük önem arz eden bu dönemde sizlere danışmanlık yapmak amacıyla ilçemizde 4 tane komisyon kurduk. Bu komisyonlarımız Milas MTAL, Atatürk MTAL, Milas Anadolu Lisesi, Dr. Mete Ersoy Anadolu Lisesinde uzman kadrolarımızla sizlere hizmet verecektir. Tüm öğrencilerimiz ve velilerimiz, bu tercih döneminde mezun oldukları liseler ile görüşüp, hangi tercih komisyonundan yararlanacağını öğrenerek, tercih komisyon merkezine gidip danışmanlık hizmeti alabileceklerdir

Bu yıl sistemde değişiklik yapıldı. Geçen yıl 18 farklı puan türü varken bu yıl karşımıza 5 farklı puan türü çıkmıştır. Bu durum başarı sıralarını da etkilemiştir. Adaylar, sistem değişikliğinin mağduru olmaması adına tercih yelpazelerini geniş tutmalıdır. Toplam da 24 tercih hakkı bulunmaktadır. Bu tercihlerin ilk 3 ünü çok gitmek istedikleri bölümlerden seçebilirler... Diğer tercihlerini de sıralamasının biraz üzerindeki ve altındaki bölümlerden oluşturabilirler, ben bu yıl yerleşmek istiyorum diyenler de kendi başarı sıralamalarının altında kalan bölümleri tercih listesine alabilirler. Tercih yaparken bölümlerin özel koşulları kısmındaki özelliklere dikkat etmeliler ki, bu konuda herhangi bir mağduriyet yaşanmasın. Okul birincilerimize üniversiteye yerleşirken ayrıcalık tanınmaktadır. Fakat ayrılan kontenjanlar sınırlıdır, dikkatli olmalarında fayda var. Özel gereksinimli öğrencilerimiz de tercih yaparken ilgili yükseköğretim kurumundan yetersizlik türleriyle ilgili bilgi almaları kendilerinin yararına olacaktır.

Tercih listelerinin oluşturulup, onaylama sürecinden önce;                               

•      Listenizdeki programların kılavuzda "bakınız" olarak gösterilen ve giriş için aranan tüm kriterleri karşılıyor musunuz?

•      Listenizdeki programların kodlarını doğru yazdınız mı?

•      Listenize yazdığınız programların kodunu ve adını bir kez daha kontrol ettiniz mi?

•      Listenizdeki programların sırası, gerçekten istek sıranıza uygun mu? Örneğin, beşinci tercihinize giriş hakkı kazanacak olsanız, "Keşke altıncı tercihimi kazanmış olsaydım." demeyeceğinizden emin misiniz? Bütün tercihleriniz için bu geçerli mi? Gibi soruları cevapladıktan sonra onaylayınız. Ayrıca tercih süresi içerisinde tercihlerinizde değişiklik yapabilirsiniz, süreniz dolduktan sonra bu değişikliği yapamazsınız.

•      Eğer tercihlerinize yerleşemezseniz, Ek yerleştirme seçeneğinden yararlanabilirsiniz. Yani yükseköğretim programlarının 2018- YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak yerleştirilme işleminden yararlanabilirsiniz.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için başvuramayacaktır.

 

Son olarak tercihler 7-14 Ağustos tarihleri arasında yapılacaktır. Tüm öğrenci ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum.

 

İsa BAL

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.