MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal´ın Teog Mesajı

İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal´ın Teog Mesajı

 

                        Değerli Veliler, Sevgili Öğrenciler;

Eğitimin temel amacı çocuklarımızı toplumsal kuralları, toplumsal değerleri benimsemiş, kendi ilgi ve yetenekleri doğrultusunda mesleki bilgi kazanmış bireyler olarak yetişkin hayatına hazırlamaktır. Sınavlar da bu süreçte öğrencilerimizin bilgi ve beceri düzeylerini belirlemelerine, ilgi ve yeteneklerini tanımalarına ve bu doğrultuda kendileri için en uygun kararı vermelerine yardımcı olmaya yarayan bir değerlendirme sürecidir. Bu değerlendirmelerden biri olan, 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) Sistemi Ortak Sınavları, 23-24 Kasım 2016 Çarşamba ve Perşembe günleri saat 9:00-12:00 arasında yapılacaktır.  30 resmi ortaokul ve 3 özel ortaokul müdürlüklerinde öğrenim gören toplam 1600  8. Sınıf öğrencisinin katılacağı bu sınavlarda 812 öğretmenimiz görev yapacaktır. Sınavın huzurlu bir ortamda geçmesi için gerekli tüm tedbirler alınmış ve hazırlıklar tamamlanmıştır. Sınava giren çocuklarımızın dikkatlerinin dağılmaması ve kendilerini sınava verebilmeleri için tüm vatandaşlarımızın okul çevrelerinde sessiz olmalarını, velilerimizin okul bahçelerine girme konusunda ısrarcı olmamalarını, sınav yapılan okulların çevresinde eğer inşaat varsa çalışmaya ara vermelerini, araçların da korna çalmamalarını, yüksek sesle müzik açmamalarını önemle rica ediyoruz.

 

                     Sevgili Öğrenciler,

            Hedeflerinize ulaşmakta bir basamak olan TEOG sınavında başarmak için elinizden gelen tüm gayreti göstereceğinize eminiz. Kendinize güvenin ve rahat bir şekilde sınava girin, unutmayın ki her zaman yanınızda olan aileleriniz/sevenleriniz bu süreçte de yanınızda olacak ve sizlere destek verecektir. Gireceğiniz sınav sizin için önemlidir ama onu yaşamınızdaki tek ve en önemli şey haline getirmemeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Çünkü başarının tek göstergesi sınav değildir. Öğrencilerimizin milli ve manevi değerlere sahip, ahlaklı ve donanımlı olarak vatanına milletine faydalı gençler olarak yetişmesi hepimizin arzusudur. Başarı birden çok faktöre bağlı olarak ulaşılabilen bir olgudur. Başarıya ulaşmak için sorumluluk duyma, hedef  belirleme, kararlı olma ve  planlı çalışma çok önemlidir. Yine başarılı olmanın en önemli olmazlarından birisi de kendine güvenmedir. Kendinize güveniniz. Sizler bizlerden bayrağı devralacak yarının öğretmenleri, mühendisleri, doktorları, yöneticileri olacaksınız. Aynı zamanda fedakâr bir anne, örnek bir baba, dürüst bir esnaf  ve en önemlisi vatanına milletine faydalı iyi birer vatandaş olacağınıza inanıyoruz. Sonuç ne olursa olsun biz sizleri çok seviyoruz.

 

                   Sayın Veliler,

            Biz anne ve babalar, çocuklarımıza daha iyi eğitim koşulları sunabilmek için birçok fedakârlıkta bulunuyor ve çaba harcıyoruz. Fedakârlıklarımız arttıkça da çocuklarımızdan beklentilerimiz artıyor fakat biz ailelerin beklentileri çocuklarımıza uymayabilir. Çocuklarımızın kapasitelerini doğru değerlendirmeye çalışalım. Onları tanıyalım ve onların kendilerini gerçekleştirmelerine yardımcı olalım, kendi içlerindeki ilerlemelerine dikkat edelim ve çabalarını takdir edelim. Sınavın ülkemizdeki eğitim imkanlarına bağlı olarak uygulanan bir eleme olduğu, sonuçların; sınava girenlerin performanslarına göre, okulların kapasiteleri esas alınarak belirlendiği gerçeği düşünüldüğünde başarı ya da başarısızlığın değişebilir, göreli bir durum olduğunu kabul etmeliyiz. Bu anlamda sonuç ne olursa olsun çocuklarımız bizim için değerli ve önemlidir. Onlara güvendiğimizi ve ellerinden geleni yaptıklarına inandığımızı söyleyelim. Sınavlar geçicidir ama sonuçları çocuklarımız ile ilişkilerimizi kalıcı olarak etkileyebilir. Önemli olan sağlıklı ilişkileri aile içinde sağlamak ve sürdürmektir. Çocuklarımız bizim en kıymetli hazinemizdir.

 

Bu duygu ve düşüncelerle başta öğrencilerimizi yetiştiren, emek ve destek veren tüm öğretmenlerimize ve öğrencilerimizin ailelerine teşekkür ediyorum. Emek ve gayretlerinin karşılıklarını alacaklarını ümit ve temenni ediyorum. 23-24 Kasım tarihlerinde yapılacak olan TEOG 1.Dönem sınavlarında sınava girecek 8. Sınıf öğrencilerimize başarılar diliyor, sınav sonuçlarının ilçemiz ilimiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını dilerken, sınavlarda görev alacak yönetici ve öğretmenlerimize de kolaylıklar ve başarılar diliyorum.

 

                                                                                                         

 

                                                                İsa BAL

                                                                                                                      Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü

 

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.