MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Geçmişin Tezgahında Geleceği Dokuyoruz.

Geçmişin Tezgahında Geleceği Dokuyoruz.

Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile Esan Eczacıbaşı arasında coğrafi işaret sahibi Milas Halısının geleneksel üretim yöntemlerinin öğretilmesi ve Çamlıbeylikyurdu ? Akkovanlık bölgelerinde yaşayan kadınların aile ekonomilerine gelir elde etmesine yönelik faaliyetler yürütmek amacı ile 'Geçmişin Tezgahında Geleceği Dokuyoruz' isimli işbirliği protokolü imzalandı.

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen protokol imza törenine Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, Esan Eczacıbaşı Personel ve İdari İşler Ekip Lideri Kemal Özeltürkay, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Türker Yurtsever ve Ar- Ge ekibi katıldı.

Protokol ile Milas Halısı dokumacılığını desteklemek amacıyla daha önce kapatılan Çallıbeylikyurdu İlkokulu, Milas Halısı Dokuma ve Eğitim Merkezi olarak dönüştürülerek Çallıbeylikyurdu ve Akkovanlık mahallelerinde ikamet eden kadınların eğitim merkezlerinin hizmetlerinden faydalanması sağlanacaktır. Geleneksel Milas Halısı dokumacılığı hakkında eğitimlerin verileceği Milas Halısı Dokuma ve Eğitim Merkezinde dokunacak olan Milas Halıları ilçemizde geleneksel hale gelen fuar, şenliklerde ve bir miktarı Önce Kadın Satış Ofisi kanalı ile satışa sunulacaktır.

İlk olarak halı dokumacılığı ile ilgili gerekli eğitimlerin verileceğini belirten Milas İlçe Milli Eğitim Müdürü İsa Bal, "Esan'ın faaliyet gösterdiği Ortaköy, Akkovanlık ve Çallı mahallelerindeki ikamet eden vatandaşlara, unutulmaya yüz tutmuş halıcılık ile ilgili çalışma için protokol imzalıyoruz. Protokol kapsamında eski binalarının tadilat ve tamirat çalışmalarının yapılarak, kadınlarımıza yönelik bir çalışma yapılacak. Kendi okullarımızı tahsis ederek Esan Eczacıbaşı tarafından da kadınlarımızın ihtiyaçları giderilecek. Tezgahlarını karşılayarak halı üretmelerini ve aile ekonomisine katkıda bulunmasını amaçlıyoruz." dedi.

Esan Eczacıbaşı Personel ve İdari İşler Ekip Lideri Kemal Özeltürkay ise, "Biz bu yola çıkarken çalıştığımız bölgelere nasıl bir katkı sağlayabiliriz diye düşündük. Milli Eğitim Müdürlüğümüzün de fikri destekleri ile böyle bir yola çıktık. Bu unutulmaya yüz tutmuş halıcılık mesleğini yeniden canlandırabiliriz, başka firmalara da bir ilham kaynağı olabiliriz. Umarız başarıyla sonuçlanan bir proje olur." dedi.

 15-03-202215-03-202215-03-202215-03-2022

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.