MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) NİSAN AYI TOPLANTISI YAPILDI

DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ ÖĞRETMENLERİ GELİŞİM PROGRAMI (DÖGEP) NİSAN AYI  TOPLANTISI YAPILDI

                      Milas İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (D.K.A.B) öğretmenleri, Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce yayımlanan "Öğretmenlik Mesleği Genel Yeterlilikleri" çerçevesinde Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmenlerinin mesleki bilgi, beceri, tutum ve değerler alanındaki gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla, Din Öğretimi Genel Müdürlüğünce hazırlanan "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmen Gelişim Programı" (DÖGEP)  kapsamında yapılan faaliyet programlarının Nisan  ayı toplantısı, Din Öğretimden Sorumlu Şube Müdürü Coşkun DEMİR'in başkanlığında çevrimiçi olarak  yapıldı.               

                      D.K.A.B Öğretmenleri Gelişim Programı faaliyetleri kapsamında Zekeriya Gümüşkesen Ortaokulu D.K.A.B öğretmeni Fatma BAŞOĞLU moderatörlüğünde; ''Peygamberimizin hayatı dersinin öğretiminde temel ilkeler, öğretim metotları, materyallerin hazırlanması, kullanımı'' konusunun işlendiği toplantıda Seçmeli Hz. Muhammedin Hayatı Dersinin ortaokul ve orta öğretim  programı incelendi.

Hz. Muhammedin Hayatı derslerinde temel ilkelerin;

1. Ferdi farklılıklar İlkesi  2. Tedricilik ilkesi 3. Zamanlama ilkesi        4.Somuttan -soyuta ilkesi

5.Sevgi ilkesi        6.Örnek olma ilkesi  gibi ilkeler olduğu belirtildi

Hz. Muhammedin Hayatı derslerinde kullanılan metotların;

1.Anlatım metodu 2.Soru -cevap metodu. 3.Tartışma(istişare) metodu. 4.Örnek verme metodu. 5.Kıssa metodu.  gibi metotların kullanıldığı ifade edildi

Hz. Muhammedin Hayatı derslerinde materyal hazırlanması  ve kullanılmasında dikkat edilecek hususlar belirtildi.  Örnek materyaller gösterildi. Özellikle Diyanet TV Programlarında sınıf düzeyine göre çok fazla materyal olduğu, ayrıca TRT Belgesellerinin kullanılabileceği  EBA' da da yeterli materyalin bulunduğu ifade edildi. Yapılan güzel çalışmadan ötürü toplantıya katılan tüm  öğretmenlerimize teşekkür ederiz.

29-04-202129-04-2021

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.