MUĞLA MİLAS İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü kapsamında ilçemizde program düzenlendi.

Çanakkale Zaferinin 104. yıl dönümü ve 18 Mart Şehitleri Anma Günü kapsamında ilçemizde program düzenlendi.

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü için düzenlenen törende ilk olarak; Milas Şehir Mezarlığı’nda protokol üyeleri tarafından şehit mezarlıkları ziyaret edildi.

 

Ardından Milas Atapark’ta protokol üyeleri tarafından Atatürk Anıtı önüne çelenk sunuldu. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması sonrasında şanlı bayrağımız göndere çekildi.

 

Garnizon komutanlığı adına, günün anlam ve önemini belirten konuşma yapılması sonrasında Afrin’de teröristlerle girdiği çatışmada yaralanan Milaslı gazimiz Mahmut Koçman’a, ‘gazilik unvanı’ verildi.

 

 

 

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü etkinliklerinin ilk bölümü tamamlandı ve ikinci bölüm için Milas Belediyesi Toplantı ve Düğün Salonu’na geçildi. Sabahattin Akyüz Fen Lisesi tarafından hazırlanan program, saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı.

 

 

 

İlçe Milli Eğitim Müdür V. Akın Coşkun tarafından yapılan konuşmada, bütün yönleriyle zaferin öyküsü aktarıldı. İlçe Milli Eğitim Müdür V. Coşkun konuşmasında şunları söyledi:

 

“Bugün Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi’nin 104’ncü yıldönümü kutlamak ve kutsal vatanımız için canlarını feda eden şehitlerimizi anmak için toplanmış bulunuyoruz.

 

Çanakkale; bin yıllık tarihimizin her anına damgasını vuran, istikbal ve istiklalimiz konusundaki kararlılığımızın, iman gücümüzün çok büyük fedakârlıklarla bir kez daha teyit edildiği yerdir.

 

Azmin ve inancın teknolojiye galip geldiği, tarihte eşine çok az rastlanan bu büyük destan, namusu bildiği vatanının ve milletinin devamı için gözlerini kırpmadan canlarını vermeyi göze alan yüz binlerce kahramanın eseridir.

 

Tarih boyunca hiçbir millete nasip olmayan ve Yüce Türk Milletinin kahraman evlatlarınca verilen bir büyük mücadelenin adıdır Çanakkale… Körpecik kınalı kuzuların gül bahçesine girercesine şahadete atıldığı yerdir Çanakkale…

 

Çanakkale aslında ‘Biz kimiz?’ net yanıtıdır. Anadolu’dan Ortadoğu’ya, Balkanlardan Kuzey Afrika’ya kadar kökeni, rengi ve meşrebi ne olursa olsun Mehmetçikler aynı dava uğrunda Çanakkale’de bir araya gelmişler, aynı toprağa kanlarını akıtmışlardır. Bu topraklar üzerinde yaşayan insanların birlik ve beraberlikle neleri başarabileceğini tüm dünyaya göstermişler, ‘Çanakkale geçilmez’ sözünü, daha doğrusu bu sözün gerisindeki inancı ve kararlılığı tarihe kanlarıyla kazımışlardır.

 

Ey aziz şehit… Bayraklar memleket ufkunu baştanbaşa donatıyorsa sen göğsünü siper ettiğin içindir, düşmana. Sen canınla beslediğin içindir toprağı. Şimdi biz her 18 Mart geldiğinde başımız minnetle eğilirken, övüncünle doluyor göğsümüz. Söze sığmıyorsun.

 

Bu düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; Çanakkale şehitlerinin, Malazgirt şehitlerinin, Kurtuluş Savaşı, Kore, Kıbrıs, Güneydoğu şehitlerinin ve 15 Temmuz şehitlerimizin mekânları cennet, ruhları şad olsun.”

 

Hafta nedeniyle ilçemizdeki ilk, orta ve liseler arası; şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında derece giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından ödülleri verilirken program, Sabahattin Akyüz Fen Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan oratoryo ile devam etti.

19-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-201919-03-2019

 

 

Hisarbaşı Hoca Bedrettin Mahallesi, Cumhuriyet Caddesi, No6 - 0 (252)512 10 47 0 252 513 1773

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.